به نام خدای سبحان - سلام علیکم

فرارسیدن عید سعید فطر مبارک باد. به این مناسبت چند نکته تقدیم می شود:

۱ - عید فطر به معنای بازگشت به فطرت پاک انسانی است. فطرت یعنی آفرینشی که سابقه نداشته و همه انسان ها بر اساس تعالیم اسلامی با فطرت پاک متولد شده اند. ماه مبارک رمضان انسان را از گناهان به فضل الهی پاک کرده و به فطرت اولیه بازمی گرداند.

۲ - هرچند عید در عبارت عید فطر به معنای شادمانی نیست بلکه به مفهوم بازگشت می باشد اما از شواهدی مانند دعاهای این روز برمی آید که شادمانی و سرور ناشی از دریافت جایزه الهی که همان پاک شدن از گناهان است هم بجاست. البته به بیان روایت مشهور هر روز که انسان در آن گناه نکند هم عید است.

۳ - نماز عید فطر با معاد پیوند خورده و به بیان امیرالمومنین علی علیه السلام هنگام حرکت به سوی نماز انسان باید صحنه محشر و قیامت را تصور کند و عبرت بگیرد.

۴ - هرچند عید فطر در اصل افطار یک ماه روزه محسوب می شود امااین پایان کار نیست بلکه شروعی برای بهتر شدن است. مومنان باید خود را در اوج پاکی نگه دارند و تلاش کنند نورانیت ماه مبارک رمضان را در ماههای بعد حفظ کنند و این جز با تداوم ترک گناه ممکن نیست.

۵ - انسانی که می تواند جلوی اراده خود را هنگام گرسنگی بگیرد و غذا نخورد چرا نباید در برابر گناه بایستد؟ ماه مبارک رمضان تمرینی بود برای افزایش اراده و توان ایستادگی مقابل گناه. امید که به فضل الهی در این راه موفق شویم.

۶ - اعیاد بزرگ و رسمی در اسلام همزمان با تولد ائمه اطهار علیه السلام یا وجود نازنین پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نیست و این نشان می دهد که از نظر اسلام جریان و مکتب و نقطه آغاز یک تحول مهم تر از شخص است.

۷ - پیوند عید فطر با نماز ناگسستنی است. چه خوب که عهد کنیم به نماز اهمیت ویژه دهیم که برابر روایت چهره دین ما هم هست. بر هر مسلمانی لازم است از چهره دین خود مراقبت بیشتری نماید.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir