به نام خدای سبحان - سلام علیکم

صدا و سیما امروز دورترین نقاط کشور را هم پوشش می‌دهد و به رغم فعالیت بسیار زیاد شبکه‌های رقیب و بخصوص رسانه‌های معانِد، هنوز اثرگذار است و اگر تدبیر بهتری در مدیریت آن به خرج داده شود، مخاطبان آن روز به روز افزایش هم خواهد یافت.

در سالیان اخیر با تبدیل شیوه پخش آنالوگ به دیجیتال، امکان افزایش تعداد شبکه‌ها فراهم شد اما متأسفانه از یک رسالت مُهم غفلت شده است. رسالتی که برگرفته از الگوی علوی است. رفتار امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) در برابر کسانی که شبهه ایجاد می‌کردند و سعی در تبیین حق حتی در میانه جنگ صفّین و مُهم‌تر از آن، ترغیب مردم به (پرسشگری) با عبارت مشهور (سَلونی قَبل اَن تَفقِدونی : بپرسید از من قبل از آنکه مرا از دست بدهید) نشان از اهمیت شبهه‌زدایی دارد. در دنیای امروز که با گسترش فضای مجازی، دشمنان دین در شبکه‌های اجتماعی، وقیحانه‌ترین توهین‌ها به مقدسات تا شبهات به ظاهر علمی را منتشر می‌کنند، آیا صدا و سیما با بهره‌گیری از الگوی علوی نباید شبکه‌ای 24 ساعته برای پاسخگویی به شبهات داشته باشد؟

چطور است که صدا و سیما ساعت‌ها درباره (پنالتی بودن یا نبودن) یک صحنه از مسابقه فوتبال کارشناس دعوت و مناظره برگزار می‌کند و با استدلال سعی در کشف حقیقت و ارائه آن به مردم دارد اما در مورد شبهات اعتقادی چنین عزمی مشاهده نمی‌شود؟

شاید بگویند شبکه قرآن و معارف سیما این رسالت را بعهده دارد که اگر اینطور است ضمن تقدیر از ایجاد این شبکه باید اذعان کنیم برنامه‌های این شبکه از تنوع لازم و جذابیت هنری مناسب برخوردار نیست و توان رقابت با شبکه‎‌های اجتماعی و جذب جوانانی که به دنبال پرسش و رفع شبهه هستند ندارد و باید با شکستن حلقه انحصاری کارشناسان یا مدیران تصمیم‌ساز و مشاور این معضل را برطرف نمود.

امید که مدیران محترم صدا و سیما، عید سعید غدیرخم را بهانه‌ای برای بازنگری سیاست‌ها و اقدامات و ایجاد شبکه مستقل (پاسخ به شبهات مذهبی - اعتقادی) قرار دهند.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir