به نام خدای سبحان - سلام علیکم

رهبر معظم انقلاب (حفظه الله تعالی) در دیدار اخیر با دست‌اندرکاران همایش بزرگداشت مرحوم آیت الله حاج سید مصطفی خمینی فرموده‌اند: (آن مرحوم با اینکه فرزند شخصیت و مرجع بزرگی همچون امام خمینی (ره) بود اما ذره‌ای از نشانه‌های آقازادگی در وی نبود)

اصطلاح (آقازاده) در ابتدا وجه مثبتی داشته و برای فرزندان علماء و بزرگانی از مراجع تقلید به کار می‌رفته است اما به تدریج آنچه در میان مردم رایج شد، نقطه مقابل این وجه بود. امروزه واژه‌ی (آقازاده) یادآور استفاده از رانت‌های مختلف و خط ویژه به دلیل انتساب به پدر یا بستگان توسط فرزندان برخی از مسئولین است.

ضرب‌المثل مشهور (گیرم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل؟) به مفهوم آن است که انتساب خانوادگی نباید به تنهایی مبنای بهره‌مندی از مواهب مختلف باشد، بلکه شایسته‌سالاری که از تعهد و تخصص همزمان برخاسته باشد، باید معیار انتصابات یا استفاده از مزایای گوناگون در جامعه باشد. پسر جناب نوح، آقازاده بود اما در دستگاه الهی چون آقازادگی به معنای منفی آن وجهی ندارد، از رستگاری بازماند و کیفر عملکرد غیرالهی خود را دید. در کنار این عبرت‌ها، الگوهای زیادی هم مانند آنچه رهبری معظم فرمودند بودند و هستند که با رانت و خط ویژه نسبتی برقرار نکرده‌اند.

بزرگترین الگو در این زمینه، جناب علی اکبر علیه‌السلام (که در ظاهر و اخلاق شبیه‌ترین به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله بود) است. در جریان کربلا، یاران باوفای امام حسین علیه‌السلام تا زنده بودند اجازه ندادند از بنی‌هاشم، آقازادگانی بزرگوار به شهادت برسند اما همین‌ که نوبت به بنی‌هاشم رسید اولین نفر جناب علی اکبر علیه‌السلام بود که اجازه گرفت و بی‌درنگ، پدر بزرگوارش اجازه صادر فرمود و این آقازاده‌ی جلیل‌القدر به شهادت رسید.

در سن دقیق آن حضرت اختلاف است بلکه برخلاف اشتباه در قلم شیخ مفید (ره) که ایشان را 19 ساله معرفی فرموده و مورد انتقاد مرحوم ابن ادریس حلّی هم بدین سبب قرار گرفته، قول صحیح ظاهراً آن است که آن آقازاده‌ی عزیز، متأهل و حدود 27 ساله بودند و لقب (اکبر) هم در نام ایشان نشانه‌ی بزرگتر بودن جناب علی اکبر از امام سجاد علیهما‌السلام است.

رفتار این پدر و پسر آسمانی به راستی باید الگوی همه مسئولین و فرزندان آنان باشد و امیدواریم امروز همه آقازاده‌ها به علی‌اکبر علیه‌السلام اقتداء نمایند و برخی از آنان خط ویژه‌ای برای خود قائل نباشند.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir