به نام خدای سبحان - سلام علیکم

با آرزوی قبولی عزاداری‌ها در محرم و صفر و تبریک حلول ماه ربیع الاول، از آنجایی که شب اول ماه ربیع‌الاول، یادآور حادثه بزرگ و استثنائی (لیلةُ المَبیت) است چند نکته به این مناسبت تقدیم می‌گردد:

1 - مشرکان قریش تصمیم گرفتند در یک شب کار را یکسره کنند و پیامبر اعظم را به قتل برسانند. با اطلاع‌رسانی پیک وحی، رسول اکرم از مکه هجرت فرمود و آن شب، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در بستر پیامبر اعظم خوابید و این خطر بزرگ را به جان خرید. آیه 207 سوره مبارکه بقره نیز به همین دلیل در شأن این وجود مبارک و مدافع پیامبر اسلام نازل و این شب به (لیلة المَبیت) مشهور گردید. (وَ مِنَ الناس مَن یَشری نَفسَهُ ابتِغاءَ مَرضاتِ الله : این آیه اشاره به آن دارد که علی علیه‌السلام، جان شریف خود را برای خشنودی خدای سبحان به خطر انداخت).

 

2 - درباره علت آنکه چرا مشرکان، علی علیه‌السلام را در بستر پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) به قتل نرساندند سخن‌ها گفته‌اند، از جمله آنکه پدر آن حضرت از بزرگان مکه و به این دلیل مورد احترام بود یا آن زمان با علی بن ابی‌طالب (علیه السلام) کینه‌توزی نداشتند و علت بدبختی خود را شخص پیامبر اعظم می‌دانستند یا چه بسا از انتقام بنی‌هاشم می‌ترسیدند و یا به دلیل آنکه از این حادثه شوکه شده بودند در تصمیم جدید خود دچار اختلاف گردیدند.

3 - درس بزرگ لیلة‌المبیت، لزوم دفاع و از جان گذشتگی نسبت به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله است. این دفاع، وظیفه بسیار بزرگی است که حتی باید طوری انجام شود که امروز کسی جرأت جسارت به آن وجود مقدس را نداشته باشد. چه بسا حکمت صدور حکم تاریخی امام خمینی (ره) درباره سلمان رشدی هم همین بوده است.

4 - نشانه اطاعت‌پذیری از پیامبر اعظم صلی‌ الله علیه و آله آنطور که خود آن حضرت فرمود، محبت به اهل بیت ایشان است و این مفهوم مبنای قرآنی هم دارد. لذا دفاع مبتنی بر محبت از حرم اهل بیت علیهم‌السلام پیروی از الگوی علوی در لیلة المبیت و برخاسته از همین مفهوم است. آنان که با سربند (کلُّنا عَباسُکِ یا زینب / یعنی ما همه عباس تو هستیم زینب جان)، مدافع حرم لقب گرفته‌اند به مصداق آیه 6 سوره مبارکه احزاب (النَّبیُ اَولی بِالمُؤمِنینَ مِن اَنفُسِهِم)، پیامبر اعظم و خاندان او را به درستی بر خود مقدّم داشته‌اند.

5 -  وظیفه امروز همه ولایتمداران هم، دفاع از حریم ولایت و در زمان غیبت امام معصوم، دفاع از ولایت فقیه در سخن و عمل و تمرینی برای زمان ظهور است. باید مراقبت کرد که در فضای مجازی و غیر آن افرادی جرأت جسارت به این ساحت را نداشته باشند (البته به ابهامات و سؤالات باید با منطق پاسخ داد) و کسانی هم در عمل برخلاف راه ولایت قدم برندارند.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی : http://cmenbar.ir