به نام خدای سبحان - سلام علیکم

قرار ما این است که نوروز بر سر سفره فرمایشات نورانی معصومین علیهم‌السلام بنشینیم. امروز مهمان یک بیان ارزشمند از امام حسن عسکری علیه‌السلام هستیم.

از پدر بزرگوار امام زمان (علیهما السلام) به نقل (میزان‌الحکمه) روایت شده که (رَدُّ المُعتادِ عَن عادَتِهِ کَالمُعجِزِ) یعنی تَرک دادن کسی از عادتش، کاری معجزه‌آسا است.

وقتی فردی به کاری ناپسند عادت کرد (مثلاً اعتیاد به مواد مخدّر)، دوری از این عادت به معجزه می‌ماند و آسان نیست. چه آنکه هستند بسیاری از افراد که گرفتار این بَلا شده و هرچه سعی می‌کنند در ترک آن با شکست مواجه می‌شوند.

اعتیاد فقط مخصوص مواد مخدّر نیست. انسان اگر خدای ناکرده به گناه عادت کند هم برگشت از آن و دوری از گناه کار چندان آسانی نخواهد بود. شاید یکی از دلایلی که بر توبه فوری (بازگشت سریع از گناه) در تعالیم دینی ما تأکید شده  همین باشد.

همانطور که جرم روی دندان‌ها اگر بلافاصله پس از غذاخوردن مسواک بزنیم پاک می‌شود ولی با گذشت مدت زمانی طولانی و انباشت اَجرام، پاک کردن آن سخت می‌گردد، قلب انسان هم اگر به گناه آلوده شود و فوری مسواک توبه بر آن نزنند، به این آلودگی عادت می‌کند و آنگاه تَرک این عادت آسان نخواهد بود.

امیدواریم همه ما موفق به دوری از اعتیاد به گناهان شده و توفیق عبادت خالصانه داشته باشیم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir