به نام خدای سبحان - سلام علیکم

در این ماه به فضل الهی به شرح فرازهایی از مناجات شعبانیه با کمک دو کتاب (شُکوه نجوا) و (نجوای عارفانه) حضرات آیات مصباح یزدی و تحریری می‌پردازیم.

12 - اِلهی اَعُوذُ بِکَ مِن غَضَبِکَ وَ حُلولِ سَخَطِکَ (خدایا به تو پناه می‌برم از غضب و فروریختن عذابت)

غضب و سخط معمولاً به یک معنا بکار بُرده می‌شوند اما در شدّت تفاوت دارند. یعنی سخط شدیدتر از غضب است. انسان با گناهان و پرده‌دری چه بسا به غضب و سپس به سخط الهی مبتلا و زمینه هلاکت خود را فراهم آورَد.

خدای سبحان در آیه 81 سوره مبارکه طه به انسان می‌فرماید از منابع حلال و پاک استفاده کنید اما در آن زیاده‌روی و طغیان نکنید که در اینصورت غضب (خشم) من بر شما فرود می‌آید و بعد در ادامه آیه می‌خوانیم: وَ مَن یَحلِل عَلیهِ غَضَبی فَقَد هَوی / یعنی هر که خشم من بر او فرود آید قطعاً در ورطه‌ی هلاکت افتاده است.

در مورد خشم الهی هم به یک نکته مهم باید توجه داشت. خشم و رضایت خدای سبحان از جنس خشم و رضایت ما نیست که مثلاً رگ گردن ضخیم و رنگ گونه سُرخ شود یا در مقابل آن، لبخندی بر لب نقش ببندد. صفات الهی عین ذات خدای سبحان است و چیزی به ذات الهی وارد نمی‌شود. پس اگر می‎گوییم خدای سبحان از فلان گروه راضی است یا بر فلان گروه خشمگین است، اثر فعل را توصیف کرده‌ایم. یعنی وقتی عده‌ای به بهشت می‌روند و عده‌ای به جهنم، از این رخداد تعبیر به رضایت یا خشم الهی بر هر یک از دو دسته می‌کنیم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cemnbar.ir