به نام خدای سبحان - سلام علیکم

نکاتی از جزء دوازدهم قرآن کریم برای تبرّک تقدیم می‌شود:

1 - در آیه 25 سوره مبارکه هود فرمود : (وَ لَقد اَرسَلنا نُوحاً اِلی قَومِه اِنّی لَکُم نَذیرٌ مُبین) یعنی ما نوح را به سوی قومش فرستادیم، (او به مردم گفت:) من برای شما هشداردهنده روشنی هستم. حضرت نوح علیه‌السلام به بیان برخی روایات بیش از 2دوهزار سال عمر داشت و به این جهت (شیخ‌الانبیاء) و اولین پیامبر اولوالعزم بود. بعضی ایشان را پدر دوم گفته‌اند چون نسل انسان بعد از هلاکت کفار در جریان سوارنشدن به کشتی نوح علیه السلام از این پیامبر بزرگ است. ایشان 950 سال تبلیغ کرد و با این وجود 80 نفر ایمان آوردند یعنی هر 12 سال یک نفر!این نشان می‌دهد که راه تبلیغ دین دشوار است و صبوری می‌خواهد.

2 - در آیه 46 سوره مبارکه هود فرمود : (قالَ یا نوُح اِنَّهُ لَیسَ مِن اَهلِک اِنَّهُ عَملٌ غَیرُ صالِح) یعنی ای نوح پسر تو در واقع از خاندان (نبوت) تو نیست او (دارای) عمل ناشایستی است. اولاً معلوم می‌شود که انتساب به یک خاندان مقدس لزوماً سبب رستگاری نیست. ثانیاً گاهی انسان آنقدر در شرارت پیش می‌رود که مجسمه و عین شرارت می‌شود (عملٌ غیرصالح) و ثالثاً در سوره تحریم نسبت خیانت به همسران دو پیامبر (جناب نوح و لوط علیهما السلام) داده شده ولی باید دانست که منظور این نیست که پسر حضرت نوح حلال زاده نبوده بلکه منظور از آن خیانت، افشای اسرار پیامبران و کمک به کافران بوده است. توجه کنید که زنان پیامبران در طول تاریخ عفیف بوده اند.

3 - در آیه 2 سوره مبارکه یوسف فرمود : (اِنّا اَنزلناهُ قرآناً عَربیّاً) یعنی قرآن را به زبان عربی نازل کردیم. توجه کنیم که قرآن به هر زبانی نازل می‌شد بقیه مردم در طول تاریخ باید آن زبان را فرامی‌گرفتند اما زبان عربی (کهزبان اهل بهشت است) دارای قوام ساختاری و قواعدی است که زبان‌های دیگر فاقد آن هستند و مردم منطقه‌ای که ابتدا مخاطب قرآن بودند هم عرب‌زبان بودند و اینها از جمله دلایل عربی بودن قرآن کریم است.

امید که در روز دوازدهم ماه مبارک رمضان موفق به تلاوت این جزء نورانی شویم. و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir