به نام خدایی که توفیق دوست داشتن ائمه معصومین علیهم السلام را به ما عنایت فرمود

سلام علیکم

ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام به مرور پاسخ یک شبهه می‌پردازیم.

عده‌ای در تاریخ آورده‌اند که امام حسن علیه السلام، همسران متعددی (صدها همسر) داشت و آنها را خیلی زود طلاق می‌داد و به سراغ دیگری می‌رفت و این موضوع حتی زبانزد مردم آن زمان شده بود. آیا این قضیه حقیقت دارد؟

به این شبهه بطور خلاصه با 4 نکته زیر پاسخ داده می‌شود :

1 - فردی که به دنبال تعدد زوجات به این شکل است قاعدتاً باید دور از تقوا باشد و زهد در زندگی وی جایی نداشته باشد. حال آنکه زندگی مبارک امام حسن علیه السلام که در دامان علی و زهرا سلام الله علیهما پرورش یافته، سرشار از تقوا است. ایشان در طول زندگی 25 بار به زیارت خانه خدا رفت و در حالی که مرکب داشت برای احترام بیشتر و تواضع و خشوع، این مسیر را پیاده طی کرد.

2 - تعداد فرزندان امام حسن علیه السلام گویای آن است که صدها همسر (!) واقعیت ندارد. از سویی آنها که این تعداد همسر را نوشته‌اند از ذکر نام و نَسَب و مشخصات همسران بازمانده‌اند و از سویی بیشترین تعداد فرزندان امام حسن علیه السلام را 23 و برخی 4 یا 5 یا 6 یا 7 و بالاخره شیخ مفید (ره) که به نظر ما اعتبار زیادی دارد 15 فرزند نوشته است (دقت کنید که در آن زمان رسم جلوگیری از بارداری نبود). طبیعی است امروزه برخی از یک ازدواج هم در بسیاری از نقاط کشورمان بیش از ده فرزند دارند و این تعداد فرزند نیازمند داشتن صدها (!) همسر نیست.

3 - برخی نوشته‌اند همه‌ صدها همسر امام حسن علیه السلام پس از شهادت ایشان، با پای برهنه در تشییع ایشان شرکت کرده‌اند. این ادعا هم از نظر شرعی (شرکت زنان در میان نامحرمان با پای برهنه) و هم از نظر روان‌شناختی (فردی که طلاق گرفته باشد علاقه به همسرش را از دست می‌دهد و حتی گاهی در زنان حس نفرت هم با طلاق ایجاد می‌شود) غلط است.

4 - تبلیغات شدید دستگاه معاویه، ضدّ امام حسن علیه السلام به گواه تاریخ همواره در جریان بود. آنها شایعه کرده بودند که امام حسن علیه السلام به دلیل آنکه علاقه به همسرگزینی دارد خلافت را به معاویه واگذار نموده و حتی به دروغ قصه‌ای جعل کرده بودند که امیرالمؤمنین علی علیه السلام هم بالای منبر به مردم توصیه کرده بود به پسرم (حسن) زن ندهید چون زود آنها را طلاق می‌دهد! به نظر شیعیان، تصور چنین جعلیاتی درباره فردی که معصوم است ممکن نیست و از سویی اشتغال به طلاق که برابر تعالیم اسلامی خداوند آن را دوست ندارد با مقام امامت و عصمت ایشان سازگار نمی‌باشد.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir