به نام خدای سبحان - سلام علیکم

کسانی که دوره تحصیل ابتدایی و دبیرستان را گذرانده‌اند حتماً گلایه زیادی از درس‌هایی که برایشان فایده‌ای نداشته دارند. خیلی از افراد می‌پرسند ما اینهمه انتگرال و توابع در ریاضی یا فرمول‌های آینه محدب و مقعر در فیزیک یا ارتفاع فلان کوه در جغرافی و نظایر آن را خواندیم چه کاربردی در زندگی برایمان داشت؟

آیا مسئولین وزارت آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تدوین‌کنندگان کتب درسی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادهای مرتبط فکر نمی‌کنند با پالایش درست کتب درسی و کاهش سنوات تحصیل، توان ازدواج در کشور افزایش می‌یابد و اگر این سنّت توسط مدیران شجاع و تحول‌گرا برابر سند تحول آموزش و پرورش پایه‌گذاری شود، اثر آن تا قیامت برای بانیان این طرح ماندگار خواهد بود؟

در قرآن کریم به سه نوع علم (دانش) اشاره شده است. یکی علم مفید که نمونه آن آموزش حضرت موسی کلیم الله توسط جناب خضر است. دیگری علم آسیب‌رسان است که به بیان قرآن کریم عده‌ای از راه آموختن سِحر سعی داشتند میان زن و شوهرها جدایی بیندازند. سومی هم علم بی فایده است که خدای سبحان انسان را از پرداختن به آن مانند علم مُضر نهی فرموده است. آنچنان که در داستان اصحاب کهف، عده‌ای بجای پرداختن به اصل مسأله دنبال تعداد اصحاب کهف بودند.

در جامعه‌ای که سبک زندگی (اسلامی - ایرانی) باید رنگ غالب باشد، فرزندان مملکت در مدارس باید علم مفید بیاموزند و مهارت‌های زندگی و کار را آموزش ببینند نه آنکه ذهن آنها سرشار از محفوظات بی‌حاصل که به سرعت از حافظه کوتاه مدت آنان هم حذف می‌شود گردد.

در آستانه سال تحصیلی جدید، امیدواریم مسئولین مرتبط با موضوع اقدامی ماندگار و شجاعانه در این زمینه صورت دهند.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir