به نام خدای سبحان - سلام علیکم

جان‌باختن تعدادی از هموطنان رنج‌دیده و عزیز در غرب کشور را در حادثه زلزله اخیر تسلیت عرض می‌کنیم. وقتی زلزله‎های بزرگی مانند آنچه به تازگی رخ داد تجربه می‌شود، همه به فکر درمان آسیب‌ها و حتی پیشگیری از تخریب‌های آینده در صورت وقوع احتمالی می‌افتند. این نوع زلزله‌ها قابل پیش‌بینی نیستند اما یک زلزله که بسیار عظیم و هولناک است صد در صد رخ می‌دهد و آسیب‌های آن قابل پیشگیری هم هست.

در آیه اول سوره مبارکه زلزال می‌خوانیم : (اِذا زُلزِلتِ الاَرضُ زِلزالَها)، کلمه (اِذا) زمانی بکار می‌رود که امری قطعی باشد. پس در آستانه قیامت، زلزله شدیدی رخ می‎دهد به نحوی که (وَ اَخرجَت الاَرضُ اَثقالَها) یعنی زمین با این زلزله، بارهای سنگین خود را به بیرون می‌اندازد. منظور از بارهای سنگین، مُردگان در قبرها هستند (یکی از دلایلی که به معاد جسمانی معتقد هستیم این آیه است).

پس شدیدترین و غیرقابل تصورترین زلزله قطعاً در آستانه قیامت رخ می‌دهد و روی این شدّت و هولناک‌بودن، بارها در قرآن کریم و روایات تأکید شده است. از جمله آنکه در آیه اول سوره مبارکه حج می‌‎خوانیم: (اِنَّ زلزلةَ الساعَة شَیءٌ عَظیم) یعنی زلزله قیامت حادثه‎ای بزرگ و هولناک است.

حالا راه پیشگیری از آسیب‌دیدن در اثر این زلزله که نمی‌توان پس از آن هم به درمان پناه بُرد چیست؟ در همان آیه اول سوره مبارکه حج، خدای سبحان فرموده است راه در امان ماندن از این آسیب، تقوا است (اِتَّقُوا رَبّکُم اِنَّ زَلزلة الساعَة شَیءٌ عَظیم). تقوا به زبان ساده یعنی انسان بین خود و گناه، دیواری بلند بکشد و به واجبات بخصوص نماز اول وقت اهمیت دهد.

گناه هم فقط در بدحجابی خلاصه نمی‌شود (که البته آن هم گناه مُهمی است) بلکه رشوه، ربا، حقوق‌های نجومی و رانت‌خواری و پارتی‌بازی‌ها، سوء استفاده از دین مردم و بیت‌المال و غیره هم از مصادیق گناهان هستند. امیدواریم همه در پرتو تقوای الهی از آسیب زلزله شدید پیشِ رو در امان باشیم.

و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

منبع : منبر اینترنتی / http://cmenbar.ir